اعتماد به نفس پایین

به نام خدای بخشنده و مهربان

تعداد نمایش 401

اعتماد به نفس پایین

عزت نفس است یعنی اینکه شما چه فکر و احساسی در مورد خودتان دارید. این ممکن است مثبت، منفی و یا حرکت بین این دو نقطه باشد.

احساسات مثبت بیشتر شما در مورد خودتان، باعث افزایش عزت نفس شماست. و اگر احساسات منفی بیشتری داشته باشید اعتماد به نفس تان پایین تر است.

جهان مادی ما، که در آن مردم به طور مستمر خود را با کسانی که در اطراف آنها هستند مقایسه می کنند، و این مقایسه ها به احساس ما در مورد خود و روش زندگی ما اثر منفی می گذارد.

تلاش برای بهبود عزت نفس نیاز به زمان و تلاش دارد که شما احساس بهتری در مورد خودتان و زندگی داشته باشید.

 

 

علائم اعتماد به نفس پایین

احساس بی ارزش

احساس بی کفایت و و تصور غیر واقعی در مورد توانایی های خودمان

احساس اینکه هیچ کس دوستش نداره

احساس ترس و افکار منفی در مورد خود

ترس از تغییر

نمایش ها تحریف شده از خود و دیگران

 

چه چیزی باعث می شود عزت نفس پایین بیاید؟

اعتماد به نفس ما توسعه ای از تجارب و روابط ما از بدو تولد تا کنون است. تجارب منفی و روابط مشکل اعتماد به نفس را کاهش، و تجارب خوب بلعکس آن را افزایش می دهد.

پایه اعتماد به نفس در دوران کودکی گذاشته می شود. اگر ما احساس کنیم که رفتار های ما و حتی خود ما با ارزش هستیم احساس اعتماد به نفس می کنیم.

عدم اعتماد به نفس را می توان عدم توانایی در ابراز توانمندیها و لیاقتهای فرد علیرغم دارا بودن آن تواناییها تعریف نمود.

برای مثال دختر زیبایی که علی رغم زیبا بودن در چشم دیگران باز هم خود را زیبا نمی داند . یا ورزشکاری که علیرغم توانمندیهای جسمانی و فنی، خود را در مقابل حریف ضعیف می بیند. و یا دانشجویی که علیرغم تسلط بر مطالب درسی سر کلاس جرات پاسخ دادن به سوالات را ندارد.

 

تقویت اعتماد به نفس

بیشتر اوقات‌تان را با آدم‌هایی بگذرانید که اعتماد به نفس‌شان بالاست. اگر این کار برای‌تان ممکن نیست، لااقل توی برنامه هر روز‌تان مدتی را برای هم‌نشینی با افرادی اختصاص بدهید که خودباور و خودساخته‌اند.

این موضوع را هم در ادامه بخوانید:  زیبا شو تا زیبا شود

حقیقت این است که انرژی مثبت و نیروی درونی آدم‌ها تا حدی مسری است. در حضور این آدم‌ها اصلا لازم نیست کاری بکنید. کافی است کنارشان باشید و آنها حرف بزنند، رفتار کنند، زندگی کنند و شما تماشاگر باشید تا اعتماد به نفس‌شان کم‌کم به شما هم سرایت کند.

ضمن این که چیزهای بسیاری را هم می‌شود از همین جماعت و با همین هم‌نشینی‌های ساده آموخت. گاهی تنها با آموختن و به کار بستن یک نکته تازه، مسیر زندگی آدم زیر و رو می‌شود.

تقریبا تمام آدم‌های موفق دنیا یک مشاور دانا و قابل اعتماد داشته‌اند. این مشاور یا معلم خوب ممکن است یکی از اعضای خانواده، یک دوست صمیمی،‌ یک معلم مدرسه و یا اصلا یک شخص غریبه و خیرخواه باشد.

ممکن است توی زندگی‌تان حضور داشته باشد یا ممکن است اصلا خودش زنده نباشد و شما از طریق آثاری که از او به جا مانده،‌ از او کمک بگیرید. به هر حال، راهی که شما می‌خواهید طی کنید و هدفی که می‌خواهید به آن برسید، احتمالا پیش از شما هم دیگرانی در آن راه رفته‌اند و به آن هدف رسیده‌اند.

 

سعی کنید این را بفهمید که اعتماد به نفس فقط یک حس است. تا به حال برایتان پیش نیامده که در یک موقعیت خاص، این حس را تجربه کرده باشید؟

‌اگر قبلا توانسته باشید این حس را حتی برای یک بار تجربه کنید، قطعا باز هم می‌توانید. چگونه؟ با فراهم آوردن مقدمات پدید آمدن آن حس.

این همان چیزی است که ارزش تمرین هر روزه دارد. لااقل ۱۵ دقیقه از هر روزتان را اختصاص بدهید به تجسم همان شرایطی که در آن، با حس اعتماد به نفس رفتار کرده‌اید.

آن شرایط را با جزییات دقیق توی ذهن‌تان مرور کنید و به حس‌تان در آن لحظه توجه کنید. پس از مدتی، همراه داشتن این احساس برای‌تان به شکل یک عادت درمی‌آید.

 

 

در این باره بیشتر بخوانید ...

افزایش عزت نفس
شکست و ناتوانی انسان فقط یک دلیل دارد که آن هم ایمان نداشتن به واقعیت خود است. داشتن عزت نفس سالم یک نیاز اساسی انسان است و چیزی است که ...
بیشتر بخوانید ...
رفع خجولی و اعتماد به نفس
کارگاه آموزشی شاد و تفریحی رفع خجولی، فن بیان  و انتقاد پذیری ۴ روز بیاد ماندنی در کنار محمد جانبلاغی آیا برای شما پیش آمده: در یک جمع نتوانید به خوبی صحبت ...
بیشتر بخوانید ...
افزایش عزت نفس
رفع خجولی و اعتماد به نفس

درپناه حق باشید.
 سخن روز مکتب زندگی:

            


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما در مکتب زندگی منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با علامت ستاره (*) علامت‌گذاری شده‌اند

با ارسال نظرات خود ما را در هر چه بهتر کردن خدماتمان یاری دهید.

لطفا کد امنیتی روبه رو را وارد کنید:     4 + 3 =